Kurumsal Eğitimler

 

 

Kurumsal eğitimler, şirketlere özel olarak hazırlanan eğitim içerikleridir ve sadece şirket çalışanlarının katılabildiği eğitim programlarıdır. Bu programlar, eksik görülen alanlarda ve personel gelişimleri için fayda sağlayabilecek şekilde hazırlanır. Çok sayıda kurumsal eğitim programı mevcuttur ve bu eğitimler her yönünden firmaya avantaj sağlar.

Zamanlı, Zamansız, Mekanlı ve Mekansız Eğitimler

Kurumsal eğitimler kendi içerisinde zamansız ve mekânsız eğitimler, zamansız eğitimler ve zamanlı eğitimler olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Bu programlarda kazanım beklenen en önemli konular, çalışanın mental sağlığı, yorgunluk ve bitkinlik gibi fiziksel sorunlarla mücadele edebilme yetileridir.

Zamansız ve mekânsız eğitim programları içeriğinde, iş ve yaşam dengesi, beden dili eğitimi, motivasyon ve başarı, zaman yönetimi, mental sağlık eğitimi ve pozitif iletişim eğitimi gibi programlar mevcuttur. Bu eğitimlerde amaç, çalışanların hem ruhsal hem de fiziksel olarak denge kurabilmesini sağlayarak potansiyelini açığa çıkarmak ve kapasitesini arttırmaktır.

Kurumsal eğitimler içeriğinde yer alan zamansız eğitimler kategorisinde ise sürdürülebilir sağlık eğitimi, enerjik olmak için yapılan sabah egzersizleri eğitimi ve dikkat geliştirme eğitimi gibi programlar yer alır. Bu kategoride yer alan eğitimlerin hepsinde hedeflenen yetkinlik amaçları farklıdır. Eğitimde kazanılan özen yetisi çok önemlidir. Kişinin kendi yaşamı için gösterdiği özen zamanla işine de yansır.

Zamanlı eğitimler kategorisinde ise enerji arttırma çalışmaları eğitimi, masa başı egzersizleri eğitimi, yaza fit girme eğitimi ve yorgunluk yönetimi eğitimi gibi programlar yer alır. Bu programlarda amaç, personelin kişisel sağlığı ve dengesidir. Kişisel gelişimi sağlayan personel bunu işine de olumlu şekilde yansıtır. Bu kategoride yer alan yorgunluk yönetimi programı, her firmanın tercih ettiği eğitimlerden birisidir.

Bu eğitimin amacı ise kronik yorgunluğu engellemek, çalışanlara bunun farkındalığını aşılayabilmek ve yönetimini sağlayabilmektir. Bu eğitim ile yorgunluk problemi yaşayan çalışanlar, enerji için ne yenmesi ve ne yapması gibi gerektiği konularda yetkinlik kazanır. Ayrıca herhangi bir gecikme veya dikkat dağınıklığı yaşama problemi de engellenmiş olur.

Kurumsal eğitimler, firmalar tarafından neden tercih edilmeli diye sorulduğunda yararlarından bahsedilebilir. Bu eğitimlerin sadece eğitim alacak olan çalışanlara değil firma yöneticilerine de çok fazla avantajı mevcuttur. Eğitim verilecek zaman istekler doğrultusunda planlanabilir. Eğitim programının süresi de isteğe göre ayarlanabilir. Firmada eğitim alacak çalışanlar fazla olmasından kaynaklı maliyet azalabilir.

Çalışanların eğitim almak için gider üreteceği yerlere gitmek zorunda kalmaması ve eğitim programı isteyen firmanın kurumsal eğitimler içerisinden çalışanları için uygun olan eğitimleri seçebilmesi gibi birçok avantaj mevcuttur. Bu eğitimler genellikle firmada bulunan çalışanların durumlarına ve eğitim seviyelerine bağlı olarak verilir.

 

 

Menü