Kas Gelişimi Uykuda Gerçekleşir

Kas Gelişimi Uykuda Gerçekleşir

Kas Gelişimi

Kas Gelişimi Uykuda Gerçekleşir

Bazen hayatımızın her noktasında olduğu gibi spor yaparken de çeşitli hatalar yapıyoruz. Kimi zaman bu hataların farkında olurken kimi zamansa farkında olamıyoruz. Dünyamızda yapılmakta olan şüphesiz en pahalı, disiplin isteyen ve bir o kadar nankör olan spor Fitness, vücut geliştirme sporudur. Yıllar boyu ağırlık antrenmanları yapar, bir ailenin aylık mutfak bütçesinden fazlasını sadece kendi boğazımıza harcar, çeşitli supplementler kullanır ve istediğimiz vücuda sahip olmaya çalışırız. Tüm bunları yaparken maddi-manevi tüm fedakarlıklara yıllarca katlanırız. Çoğu zaman zorlansak ara versek veya vermeyi düşünsek bile, her defasında kaldığımız yerden devam ederiz. Çünkü bu spor insanın hayatına girdiği anda zehrini damarlara bırakır. Bu zehir her türlü bağımlılığın üzerine çıkar. Hayatımızda olmazsa olmaz bir alışkanlık halini alır.

Bu paylaşımlarımızdaki amaç, gerek günlük hayatımızda gerekse spor hayatımızda yaptığımız çeşitli yanlışlıkları görmeye çalışmaktır. Doğru bildiğimiz yanlışların farkına varıp, daha güzel bir gelecek oluşturmanın yollarını öğreneceğiz. İnsan nedir, sistem nasıl çalışır? beslenme, egzersiz, uyku üçgeni, inanç sistemlerimiz, kendimizi nasıl olumlu ya da olumsuz etkileriz? Sadece antrenman yapılarak ve düzgün beslenilerek mi kas gelişimi sağlanır? Gerçekten ne istediğimizi biliyor ve gereken motivasyona sahip miyiz? Gerçekte motivasyon nedir? Gibi bir çok konuyu yazılarımızda işleyeceğiz. Sizlerin de zaman zaman dikkat çektiğiniz konulara değinecek ve birlikte hareket edeceğiz. Bu seferki yazım birçoğumuzun göz ardı ettiği ya da gereken ihtimamı göstermediği “UYKU”

Bazılarımız sadece uyumak için, bazılarımız zaman doldurmak için, bazılarımız zorunlu olduğumuzdan… uyuyoruz. Pek azımız haricinde neden uyuduğumuzu veya uyumamız gerektiğini bilmiyoruz. Uyuduğumuzda beynimizde bir mekanizma çalışmaya başlıyor ve hayatımız için en değerli işlemleri yapmaya başlıyor. Bu işlerin düzgün yapılması gerek kas gelişimimiz gerek enerjimiz gerek yağ yakışımız gerekse moral-motivasyonumuz açısından büyük önem taşıyor. Kimimiz bilinçli kimimiz bilinçsiz şekilde sistemin doğru çalışmasını sağlıyor ve inanılmaz başarıları elde ediyoruz. Şimdi bu sistemin nasıl çalıştığına ve kas gelişimimize nasıl etki ettiğine bir bakalım.

Bazen öyle zamanlar oluyor ki, sürekli antrenman yapıyor, beslenmemize dikkat ediyor, supplement kullanıyor ancak istediğimiz gelişimi elde edemiyoruz. Nerede yanlış yaptım diyor ancak sorduğumuz sorular yanıtsız kalıyor. Sadece antrenman yaparak ve düzgün beslenerek kas gelişiminin gerçekleşeceğine inanıyorsak, büyük bir hata içerisindeyizdir. Dünya genelinde sporla uğraşan ve başarılı olan tüm sporcular ya da iş veya sanat dünyasındaki insanlar düzenli ve sağlıklı bir uyku sistemine sahiptir. Çünkü uyku “Yaşam Kaynağımızdır.” Kaynağı gerektiği gibi işlemez isek ortaya çeşitli sorunlar çıkar. Şu da unutulmamalıdır ki “Gün sabah uyandığımızda değil, akşam uyuduğumuzda başlar.” Bu da bize şunu gösteriyor “Nasıl uyuduğumuz nasıl uyanacağımızın göstergesidir.” Düzgün bir uyku uyunmaması gün içerisinde onlarca olumsuzluğa neden olacaktır. Bunların tamamını zaman içerisinde işleyeceğiz.

Sağlıkla kariyerin nasıl ayrılmaz bir bütün olduğunu gösteren, bunun yanı sıra beslenme yöntemlerinden gün içinde yapılabilecek egzersizlere, kişisel gelişimden insan ilişkilerine kadar pek çok konuda bilgi veren kitap tam sana göre! Motivasyonunuzu yükseltirken plânlı çalışmanın ve iş hayatında başarılı olmanın da yollarını gösteriyor.

Diğer Makaleler

Menü