Yaşam Koçu Olmak Hayatta Var Olmayı Tamamlar

Yaşam Koçu Olmak Hayatta Var Olmayı Tamamlar

Yaşam Koçu Eğitimi

Yaşam Koçu Olmak Hayatta Var Olmayı Tamamlar

Sağımız solumuz, önümüz arkamız yaşam koçu doldu. Kime sorsanız yaşam koçuyum diyor. Son zamanların en büyük trendlerinden biri yaşam koçluğu. Kendini yemeğe vermiş sonrasında bir şekilde kilo vermiş, yapacak bir işi kalmamış, üç gün eğitim almış sonra kendine koçluk unvanı vermiş binlerce insan yaşam koçu. Ne yazık ki herkes herkesin yaşam koçu! Elbette işini hakkıyla yapan eğitim süreçlerini hakkıyla tamamlamış, gerekli tecrübe ve birikime sahip olan onlarca uzman var. Onları tenzih ederek yazıyoruz. Aslına bakılırsa yaşam koçluğu eğitimleri doğru kişilerden ve doğru bir amaç uğruna alınırsa kişilere büyük faydalar sağlar. Zaten açılımlarından biri olan “Yol arkadaşlığı” az çok nasıl bir eğitim ya da süreç olduğu hakkında bilgi veriyor.

“Koçluk eğitimi alan biri hayata farklı pencerelerden bakmayı öğrenir.”

İnsanlarla doğru iletişim kurmayı, dinlemeyi, iç sesini susturmayı, iletişim içinde olduğu kişi ile uyum yakalamayı, doğru sorular sorabilmeyi, bir konu hakkında olabildiğine derinleşmeyi, bazense ortaya çıkan sabotörleri birer birer yok etmeyi öğrenir. En zorda olduğu bir anda içinde var olan bilgilere ulaşarak yaşanan sorunu çözebilir. Sakin kalmayı başarabildiği gibi hayatın hızı içinde daha kontrollü olmayı öğrenir ve öğretir. Bir şeyi yaptığında neden yaptığını ve nereye gittiğini bilir. Hayatın içinde var olan ne varsa olduğu gibi kabul eder.

“Koçluk Eğitimi Alan Kişi Geçmişteki Sorunlara Takılmaz!”

Geçmişte yaşadığı sorunlara takılmak yerine yarın için neler yapabilirim diye bakar. Şu anda olmayı başarır ve anda olabilmenin tadını çıkarır. Elbette her yaşam koçluğu eğitimi alan ya da yaşam koçu olan kişi bunların tamamını yapamaz. Bir şeyi öğrenmek başka bir şeydir, yapmak başka. Her şeyde olduğu gibi yaşam koçluğunda da zamana ve alınan eğitimleri içselleştirmeye ihtiyaç vardır. Hayat bir okul bizlerse öğrencileriz. Dersine iyi çalışan hayat okulundan başarılı bir şekilde mezun olur. Aslına bakarsanız; Yaşam koçluğu eğitimleri hayatta var oluşumuzu tamamlar. Elbette uygulayabilene!

Diğer Makaleler

Menü