Metabolizmanı Hızlandır!

Metabolizmanı Hızlandır!

Metabolizma nedir? ve metabolizmayı hızlandırma sorusunu hemen hemen çoğumuz araştırmışızdır. Bakalım hepimiz metabolizma nedir ve nasıl çalışır sorusunun cevabını gerçekten doğru biliyor muyuz?

Metabolizma Nedir?

Metabolizma, biyolojik anlamda vücudumuzun tüm işlevlerini eksiksiz devam ettirebilmesi için gerçekleştirilen tüm işlevlerdir. Metabolik hız denilen kavram ise vücudumuzun çalışma hızı, enerji metabolizmasıdır. Metabolizma hızı artık neredeyse dilimizden düşmeyen bir kavram haline geldi. Hatta çoğu zaman gazetelerde, dergilerde ve televizyonlarda sık sık duyduğumuz bir kavram.. Bilerek veya bilmeyerek çoğu insan vücudundaki oluşan değişiklikleri metabolizma hızı ile birlikte anıyor. Kimi saat başı yiyip zayıflığını metabolizma hızına bağlarken kimi de su içsem yarıyor diyerek şişmanlıklarını metabolizmalarının yavaşlığına bağlıyor.

Aslında bilimsel olarak incelediğimizde şişman insanların metabolizmaları zayıf insanlara göre daha hızlıdır. Ama nasıl! dediğinizi duyar gibiyim. Nasıl biliyor musun? Sana bir örnek vereyim… Evindeki en büyük elektrikli ev aletini düşün, yanında tabi bir de en küçük elektrikli aletini. Şimdi soruyorum sana, hangisi daha fazla enerji harcar? Tabiki büyük olan değil mi? İşte burda anlatmak istediğim olay bu. İri şişman bir vücut küçük zayıf bir vücuda göre daha fazla enerji harcar.

Her gün kullandığınız enerji miktarı da sizin metabolik hızınız anlamına gelir. Peki yavaş metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Beslenme sırasında soframızda yer vereceğimiz birkaç önemli besin grubu, metabolizmamızın hızlanmasına ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmamıza olanak sağlar. Bu besin grubunu şöyle sıralayabiliriz:

Portakal, ıspanak, brokoli, elma, greyfurt, lahana, kepekli tahıllar, kabak çekirdeği, fındık, badem, ve yulaf gibi lif içeren besinlerdir. Özellikle lif içeren gıdalar sindirim esnasında enerjiyi artırarak metabolizmayı hızlandırmada etkin rol oynar.

Gün içinde protein alımımızı artırdığımız takdirde yavaşlayan metabolizmamızı daha da hızlandırabiliriz.

Ayrıca acı biber tüketmek de metabolizmayı hızlandırmada en önemli role sahip besinlerden biridir. Capsain içeren acı biber, kişniş, kekik ve tarçın da metabolizmayı hızlandıran besinlerdir. Sofralarınızda yemeğinizin yanında acı biber tükettiğiniz takdirde metabolizmanız 2 kat daha fazla hızlı çalışacaktır.

Metabolizmayı Hızlandırma ve Ödem Attırıcı İçecek

Devamlı hızlı kilo verme, hızlı zayıflama ve metabolizmayı hızlandırma yollarını arıyoruz. Kısa sürede daha fazla yağ yakamasak bile tartıda daha hafif çıkmamızı ve aynada daha fit görünmemizi sağlayan metabolizma hızlandırma ve ödem attırıcı içecek tarifimizden faydalanabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Ananas
  • Kereviz
  • 1 adet Elma
  • 1 adet Limon

Yapılışı:

Doğranmış elma, 2 dilim ananas ve kerevizi blend edip limon suyunu ekleyerek öğün yerine tüketebilirsiniz.

Bazal Metabolizma Nedir?

Günlük harcadığımız enerjinin yaklaşık %70’lik kısmı Bazal Metabolizma hızını oluşturur. Peki Bazal Metabolizma nedir? Vücudumuz dinlenme halindeyken harcanılan enerjidir. Mesela dinlenirken vücudumuz size boş duruyormuş gibi gelebilir. Aslında karaciğerlerimiz vücuttaki toksinlerle başa çıkmak için sürekli olarak çalışır ve enerji harcar. Bunun gibi vücutta bir çok metabolik olaylar gerçekleşir. Bu da bazal metabolizma olarak adlandırılır.

“Metabolizmanın Yavaş Olması Kader Değildir!”

Özet geçecek olursak kimileri günde 5 öğün yemek yer kimileri ise 2 öğün. 5 öğün yemek yiyen kilo almayıp zayıf kalmaktan yakınırken 2 öğün yiyen su içsem yarıyor diye sitem eder. Kimileri sağlık sorunları yüzünden kilo almanın önüne geçemezken kimileri boğazını tutamadığı için kilo alır.  Kimi kişilerde vardır ki, onlar ne çok yediği için ne de sağlık sorunları yüzünden kilo alır.  Onların sorunu metabolizmalarının yavaş çalışmasıdır. Ama hareketsiz kalmak ama iş ama okul hayatı bu kişilerin hareketlerini sınırlamış ve hareket etmeyen robotlara dönüştürmüştür. Bu kişilerin hayatları hareketlenmediği sürece yaşamakta oldukları problemler devam edecektir.

Metabolizmayı hızlandırmanın çeşitli yolları mevcuttur. Kimileri spor yaparak bazal metabolizma hızını arttırmayı başarırken kimileri beslenme sistemlerini değiştirerek benzer etkiyi elde ederler.  Bazal metabolizma hızının artması alınan kalorilerin daha kolay yakılmasını ve kilo kontrolünü sağlar.  Aynı zamanda dolaşım sisteminin hızlanması sonucu kişiler çok daha enerjik olurlar. Yavaş metabolizmaya sahip kişiler ne yazık ki enerjileri düşük, yavaş hareket eden ve genelde mutsuz görünen kişilerdir.  Benim metabolizmam yavaş o yüzden kilo alıyorum sözünün arkasına sığınan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu şikâyet istenildiğinde düzeltilebilecek ve çok daha farklı sonuçlar elde edilebilecek bir durumdur. Metabolizmanın yavaş olması bir kader değildir.  Sadece değişmesi için gereken adımların atılması yeterlidir. Yani demem o ki sadece diyet yada spor yaparak kilo verilmez. Metabolizmayı hızlandırmada etkin rol alan besinleride iyi bilmek gerekir.

Diğer Makaleler

Menü