Diyet ya da Spor Yaparak Kilo Verilmez!

Diyet ya da Spor Yaparak Kilo Verilmez!

“Bir süre yapılan diyet, düzenli spor ve sağlıklı yaşam hedefe ulaşıldıktan sonra yerini yellere bırakıyor.”

Baharın gelmesiyle birlikte birçok kişiyi kilo verme telaşı sardı. Kimisi bilinçli kimisi bilinçsizce kilo vermeye çalışmakta. Kışın özensiz beslenme ve hareketsiz hayat, istem dışı kilo almalara neden olmakta. Havaların ısınmasıyla birlikte giyilen kıyafetler incelip kısalmaya başlıyor. Böylece alınan kilolar gözle görülür hale geliyor. Kış aylarında alınan fazla kiloları bol ve kalın kıyafetlerle gizleyebilmek mümkün; ancak havaların ısınması bu gizemi ortadan kaldırıyor. Bu nedenle yaşanan psikolojik sorunlar biran önce kilo verme telaşı yaratıyor. Kilo problemi yaşayan kişiler soluğu ya spor merkezlerinde ya da beslenme danışmanlarının yanında alıyor. Belli bir kilo vermeyi başaran kişiler ne yazık ki bir zaman sonra verdikleri kiloları geri almak durumunda kalıyor.

Hedefi belli bir kilo vermek olan kişi, hedefine ulaştıktan sonra yaşadığı zafer sarhoşluğuyla olduğu kiloda kalmayı başaramıyor. İnsanın alışkanlıklarını değiştirebilmesi göründüğü kadar kolay olamıyor. Bir süre yapılan diyet, düzenli spor ve sağlıklı yaşam hedefe ulaşıldıktan sonra yerini yellere bırakıyor. Bu durumu yaşayan kişiler büyük çoğunluğu oluşturmakta. Önemli olan kilo vermek değil; verilen kilolardan sonra istenen durumda kalabilmektir.

Bazılarımızsa kilo verebilmek adına uzun yıllar uğraşsa bile başarılı olamaz. Defalarca niyetlenir; ancak gerek başlamada gerekse uygulamada sorun yaşar. Verilen birkaç kilo sonrasında fazlasıyla geri alınır. İster diyet yapılsın isterse spor ne yapılırsa yapılsın kilo verilemeyen durumlar vardır. Bu durumları yaşayan kişilere sıkça rastlayabilirsiniz. Hep aynı söylemi duyarız: “Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum. Su içsem yarıyor. Her yolu denedim yine de kilo veremedim.”

Sadece Beslenme ve Spor ile Kilo Vermek Mümkün müdür?

Sadece beslenme ve spor, kilo vermek ve verilen kiloda kalabilmek için yeterli değildir. Değişik beslenme ya da antrenman programları da kilo vermek adına fayda sağlamaz. Her insan farklı bir anatomik yapıya farklı bir kas sistemine farklı bazal metabolizma hızına farklı sinir ve sindirim sistemine sahiptir. Kişilerin yaşı, uyku sistemi ve saatleri, sağlık durumları, genetik kodları, çalışma saatleri ve işleri, beslenme kültürleri gibi yaşam standartları da farklıdır. Bu kadar farklılıkların bir arada olduğu insanların tamamında farklı sistemler uygulamak gerekir. Bu farklılıklar uygulandıktan sonra kilo verişi gerçekleşir ve kişiler istediği sonuca ulaşır.

Ancak öyle durumlar vardır ki az önce değindiğimiz konuların tamamı uygulansa bile bazı kişiler yine de kilo veremez. Bunun nedeni de şunlardır: Kişinin sahip olduğu yanlış inanışlar, kalitesiz bir uyku sistemi, yatılan yatak, giyilen kıyafetler, odamızın rengi, odada bulunan ışık, bir ses veya koku. Seçilen spor ve beslenme tarzı da kilo vermeye engel olabilmektedir.

Yaşanan bazı fiziksel rahatsızlıklar, aileden gelen genetik kodlar, istikrarsızlık da kilo vermenin önündeki engellerdendir. Bazen yaşanan stres bazen yanlış nefes alımı bazense yapmakta olduğumuz iş kilo verme konusunda engel oluşturmaktadır. Sadece sağlık durumuna bakılıp bir beslenme programı uygulayıp spor yapıyor olmak kilo vermek için yeterli olmaz. Gençlik ya da çocukluk döneminde kişinin kendine attığı çapa ya da çapalar (Farkında olmadan kendimize yaptığımız kodlamalar) kilo verme yolunda en büyük engeli oluşturabilir.

Bildiğimiz bir konu üzerinde çalışma yapmak kolaydır; ancak bilmediğiniz bir konu hakkında çözüm yolu bulamazsınız. Ne yazık ki günümüzde kilo vermek adına; akupunktur, liposuction, mide ameliyatları, iştah kesici ilaçlar, çeşitli çaylar… kullanılmakta. Uygulanan bu sistemler yanlıştır demiyorum. Sadece sorunun doğru yerde aranmadığını söylemek istiyorum. Unutmamak gerekir ki sorun ortadan kalkmadan sonuç değişmez. Önemli olan gerçek sorunu tespit ederek doğru sistemlerin uygulanmasıdır.

Eğer siz de kilo vermek için uğraş veren biriyseniz mutlaka sizin için gerçekten doğru sonucu sağlayacak sistemlerle çalışın. Albert Einstein’ın da dediği gibi “Her zaman aynı şeyleri deneyip farklı sonuçlar beklemek deliliğin başka bir adıdır.” Benim metabolizmam yavaş o yüzden kilo alıyorum sözünün arkasına sığınan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu şikâyet istenildiğinde düzeltilebilecek ve çok daha farklı sonuçlar elde edilebilecek bir durumdur. Metabolizmanın yavaş olması bir kader değildir.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve istediğiniz kiloda yaşadığınız bir hayat diliyorum.

Diğer Makaleler

Menü