Çağımızın Hastalığı “Depresyon”

Çağımızın Hastalığı “Depresyon”

Çağımızın hastalığıdır. Günümüzde birçok insan farkında olarak veya olmayarak depresyon yaşamaktadır. Genellikle genetik bir hastalıktır. Depresyona giren kişiye bakın akrabalarının da aynı sıkıntıları yaşadığını görürsünüz. Bu durumu yaşayan kişilerin genellikle içlerinden hiçbir şey yapmamak, yataktan çıkmamak gelir; önceden yaptıkları işlerden zevk almazlar. Sürekli kendilerini üzgün hisseder, fazla uyur  veya hiç uyuyamazlar. Uykuda çok sık uyanırlar. Kendilerini değersiz, işe yaramaz hissederler. Dikkatleri çok dağınıktır. Yorgundurlar. Vücut aktiviteleri azalır. Karamsardırlar. Kendilerini suçlar ve intihar etmeyi düşünür veya planlarlar. Bu belirtiler sürekli veya 15 gün boyunca hissediliyorsa depresyondayızdır.

Uyku sorunu bu durumun en önemli belirtisi olmasıyla birlikte neden olarak da görülebilir. Son zamanlarda uykusuzluğun neden olabileceği mevzusunda ispatlar ortaya çıkarılmıştır. Bu sebeple uyku düzenini oluşturmak tedavide en önemli aşamadır.

Depresyon Belirtileri Yaşa Göre Farklılık Gösterir Mi?

Yaşlılarda bedensel hareketlere göre daha fazla rastlanılır. Duygusal ifadelerde genellikle azalma görülür. Tabii ki bu tarz belirtilerin yaşlılarda tıbbi durumlara bağlı olma şansını da unutmamak gerekir.

Tedavisi olan bir hastalıktır. Kendi kendisine geçebilmesi zordur. Geçse bile mutlaka yineler.

Depresyonun Tekrarlamaması İçin Ne Yapmalı?

En uygun yöntem doktor tavsiyelerini dinleyip uygulamaktır. Tekrarlayan hastalıkta en önemli sebep ilacın dozu veya süre konusunda yetersiz tedavidir. İlacın dozuna ve tedavi sürecine uyum sağlanırsa bu hastalıktan kurtulma şansı yüksek oranda artar.

Diğer bi önemli neden ise çevresel olarak stres etkenlerini azaltacak önlemler almak tekrarlamaması için en belirgin adımdır. Örnek verecek olursak aile içindeki iletişim sorunlarının olduğu durumlarda aile ile birlikte veya bireysel psikoterapi almak kişi açısından fayda sağlar.

Size tavsiye olarak yaşam koçluğu eğitimini önerebiliriz. Faydalarından bahsedecek olursak;

İnsan en zorda olduğu bir anda içinde var olan bilgilere ulaşarak yaşanan sorunu çözebilir. Sakin kalmayı başarabildiği gibi hayatın hızı içinde daha kontrollü olmayı öğrenir ve öğretir. Bir şeyi yaptığında neden yaptığını ve nereye gittiğini bilir. Hayatın içinde var olan ne varsa olduğu gibi kabul eder.

 

Diğer Makaleler

Menü