Çocuk – Ebeveyn Çatışmalarının Çözümünde 1. Adım

Çocuk – Ebeveyn Çatışmalarının Çözümünde 1. Adım

Çocuk ve Ebeveyn Sorunları

Çocuk ve ebeveyn arasında yaşanan sorunlar çocuğun büyümesi ile artmaktadır. Kendini bulmaya –karakterini oluşturmaya çalışan çocuk özgün bir kimlik kazanma mücadelesi verir. Bu mücadelede en büyük savaşı anne ve babaya benzememek içindir.

Çocuğun kendi beklentileri dışında gösterdiği aksi davranışlar ve ortaya koyduğu eylemler ebeveynleri çileden çıkarmaya yeter. Bu dönemde çocuktan anlayış beklemek yersiz olacaktır. Ebeveyn çocukla doğru iletişim kurmayı başarmalı, onun bir birey olduğunu hatırlamalı, yeni kimlik arayışında karşısında durmak yerine yanında yer almayı başarmalıdır. Çocukla uyum yakalayıp onunla aynı yöne bakmayı başarabilen ebeveynler bu geçiş dönemini çok daha az hasarla atlatırlar.

Çocukları üzerinde baskı kurarak istediğini yaptırmaya çalışan anne-baba karşılaşacağı dirence hazır olmalıdır. Çocuğa yasaklar getirmek önüne sadece tek alternatif olan seçenekler getirmek yerine birden fazla seçeneğin olduğu alternatifler getirerek çocuğun kendi kararını vermesi sağlanmalıdır. Unutmayalım ki; İnsanlar değişmeye değil, değiştirilmeye karşıdır.

Bu konuyla ilgili diğer bir makalem olan Sen Yapmazsan Çocuğun da Yapmaz yazımı mutlaka okumalısın.

Diğer Makaleler

Menü