Duygu ve Beden

Duygu ve Beden

Duygu ve Beden İlişkisi

Duygu Bedeni Beden De Duyguyu Etkiler

İnsan kimi zaman içinde bulunduğu ruh haline anlam veremez. Bazen birden bire durağanlaşır ve tüm enerjisi kaybolur. Ne kadar enerjik olmaya çalışsa, çaba harcasa da bunu başaramaz.

Bazen doğru ya da yanlış anlamlar yükler ve bu yüzden oldu diye kendimize yönlendirme yaparız. Bu durumdan çıkamamak duygu ve bedenimizi olumsuz etkilenmemize neden olur. Kimi zaman kısa süreli kimi zamansa günlerce bu durumdan kurtulamayız. Tabii ki hiçbir şeyde olmadığı gibi bu durum da sebepsiz gerçekleşmez. Mutlaka yaşamakta olduğumuz durumun bir nedeni vardır. Tek sorun bu nedenin ne olduğu hakkında bir bilgimiz yoktur.

Bilinen bir gerçek var ki o da; duyuların bedeni etkilediğidir. İnsanlar duygusal olarak sorun yaşadıklarında hemen fiziksel durumlarından ve yüz hallerinden içinde bulundukları ruh halini anlarız.

Ruh halimiz düzeldiğinde fiziksel durumumuz da değişir ve düzgün bir hal alır. İnsan sadece dili ile konuşmaz. Tüm bedeni ile konuşur; ancak sahibi bu konuşmayı anlamaz ya da anlamak istemez. (İlgili makalemi mutlaka oku!)

Ruhsal durumumuz nasıl ki fiziğimizi etkiliyorsa, fiziksel durumumuz da ruh halimizi doğrudan etkiler. Eğer kişi ruh halini değiştiremiyor ve bir türlü kendini toparlayamıyorsa, o zaman fiziki durumunu değiştirerek ruh halini de değiştirebilir; çünkü ruh ve beden uyum içerisinde olmak durumundadır. Yani duygu ve beden her daim birbirini tamamlama durumundadır.

Kişi ne kadar mutsuz ya da hüzünlü olursa olsun, aynaya bakarak tebessüm eder ve bunu yaklaşık iki dakika boyunca sürdürebilirse gerek yüz hatlarının aldığı kas durumu gerekse bu tebessüm halinde normal şartlarda güzel bir an veya duygu yaşanması gerektiğini bilen beyin hemen mevcut durumunu değiştirir. Güzel anları ya da hatıraları hatırlamaya başlar. Kasların aldığı durumdan dolayı vücut mutluluk hormonu salgılamaya başlar. Kısa bir süre sonra kişi ruh halinin de değiştiğini görür. Bir kaç kez aynı durum tekrar edildikten sonra, kalıcı bir enerji ve mutluluk hali ortaya çıkar.

Unutmayalım ki, sahip olduğumuz bedenin patronu biziz ve ne yapması gerektiğini biz söylüyoruz. Bu demek oluyorki duygu ve beden ilişkisini incelediğimizde kendini kontrol etmeyi başaramayan bir insan, başkalarını da kontrol edemez. İç disiplin başarının anahtarıdır.

Diğer Makaleler

Menü