Mutlu Olmayı Bilmiyoruz, Mutluyken Bile

Mutlu Olmayı Bilmiyoruz, Mutluyken Bile

Nasıl Mutlu Olunur?

“Eğer Mutlu Olmayı Gerçekten İstiyorsak Doğru Yerde Aradığımıza Emin Olmalıyız”

Yaptığımız tüm işler, gerçekleştirdiğimiz eylemler sonucunda elde etmek istediğimiz tek şey mutlu olmaktır. İnsan, yaradılış gereği mutlu olabilmek için yaşar. Mutsuz olunduğunda hayat çekilmez bir boyut alır. Öyle zamanlar yaşarız ki mutlu olmamız gerektiğinde dahi mutlu olmayı başaramayız.

Her geçen gün mutluluğa yüklediğimiz anlam değişmekte, beklentilerimiz artmaktadır. Şunu aldığımda ya da buna sahip olduğumda başka bir şey istemem, bu benim için yeter der; o şeyi aldığımızda ya da elde ettiğimizde yetinmez, daha fazlasını isteriz. Tıpkı isteklerimiz gibi mutluluklarımız da sınırlarını aştı. Her zaman daha fazlasını arzuladığımız için mutlu olmayı başaramaz hale geldik.

Bazılarımız da gerek kendini tanımadığı gerekse ne istediğini bilmediği için mutluluğu yanlış yerde aramakta. Eğer mutlu olmayı gerçekten istiyorsak doğru yerde aradığımıza emin olmalıyız. Kişi kim olduğunu ve kim olmadığını bilmediği sürece ne istediğini bilemez. Ne istediğini bilmeyen de mutlu olamaz. Mutlu olabilmenin en önemli yolu neyi, neden istediğini bilmektir. Olmayan bir şeye üzülüp kahrolmak yerine, var olana sevinmeyi öğrenmeliyiz. İnsan kendinde olanı görmek yerine olmayanı görmeyi tercih eder. Bunun nedeni, var olanın zaten kendinin olmasıdır.

Ne yazık ki bir şey elde edilene kadar değerli oluyor. Elde edildikten sonra tılsım bozuluyor ve sıradanlaşıyor. Amacımız mutlu olmaksa var olan bize yetmeli. Yok, eğer daha fazlasıyla mutlu olmaksa o zaman mutsuzluk kaderimiz oluyor. (Ben Değerliyim Çünkü)

 

Diğer Makaleler

Menü