Stresin Hayatımıza Olumsuz Etkileri

Stresin Hayatımıza Olumsuz Etkileri

Stresin Oluşturduğu Rahatsızlıklar

Yaşanan birçok rahatsızlık dönüyor dolaşıyor strese bağlanıyor. Başımız ağrısa stresten, karnımız ağrısa stresten, sivilce çıksa stresten, gözümüz seğirse stresten. Hayatımıza doğrudan etki edebilen yegâne hastalığın adıdır “Stres” Bilhassa büyük şehirlerde yaşayanlar stresle yaşamaya alışmak durumunda kaldı. Trafik, gürültü, iş hayatı, yaşam mücadelesi gibi konular beraberinde stresi de hayatımıza getirdi. Yaşadığımız stresin boyutu rahatsızlıklarımızı da belirler oldu. Uykusuzluk, agresiflik, öfke, kaygı, mutsuzluk, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, psikolojik sorunlar stresin neden olduğu rahatsızlıklardandır.

Elbette bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmak mümkün değil; ancak minimuma indirebilmek mümkün. Düzenli beslenmek, egzersiz yapmak, doğru nefes almak, kaliteli uyumak, düzenli bir hayat sürmek, sorunlu ve enerjisi düşük kişilerden uzak durmak stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun yanında hayata bakış açımızı değiştirmek, yaşanan tüm olayların olumlu yönlerini görebilmek de stresi azaltma konusunda büyük önem taşır. Hayatımızı zorlaştıran şeyler olduğu gibi bazen bizler de kendi hayatımızı zorlaştırabiliyoruz. Bazı konularda inat etmek, vazgeçmeyi bilmemek, bırakmamakta ısrarcı olmak da hayatımızı olumsuz etkileyen unsurlardandır. Sınırlarımızı bilerek yaşamak hayatımızı kolaylaştırıp stresten uzak durmamıza yardımcı olacaktır.

Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal Sağlığınız için düzenlemiş olduğumuz seminerlere katılarak düzenli beslenme, düzenli uyku ve egzersizin püf noktalarını hem öğrenip hem de fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı koruyabileceğiniz yolları öğrenebilirsiniz. Bu şekilde stresle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

 

Diğer Makaleler

Menü