Umut ve Hayal

Umut ve Hayal

“İnsan Hep Umut Eder, Bazen Kursağında Kalır”

İnsan, umut ve hayal eder; ancak bazen umutları ve hayalleri hep kursağında kalır. Mutlu olmak için çıktığı yolda mutsuzluklar yaşamasına engel olamaz. Amacımız mutlu, güzel bir hayat yaşamaksa; elde edilebilecek hayaller kurmalıyız. Hayallerin de isteklerin de sınırı yoktur. Gerçek olan şudur ki elde edilebilecekler tamamen kişiye bağlıdır. İstiyorum der, yan gelip yatarsak ne istediğimizi ne de hayallerimizi elde edebiliriz. İstemek + İnanmak + Çalışmak = Başarıdır. İsteyecek, inanacak, çalışacak ve başaracağız. Yokuş çıkarken akıtılmayan ter inişte gözyaşı olarak akar. Bu söylemi her zaman hatırlamalı ve hayallerimizin peşinden yılmadan pes etmeden gitmeliyiz.

Bu yılbaşında yeni isteklerimiz ve hayallerimizi en güzel şekilde belirleyip 2015’e umutlarımızı canlı tutarak girelim. Yeni yılın tüm güzellikleri hayatımıza getirmesi dileğiyle. Sevgi – huzur – mutluluk – sağlık ve bolluk her daim bizlerle olsun.

İNSAN HAYALLERİ KADARDIR

Victor Hugo’nun Sefiller isimli eserinde söylediği çok güzel bir söz var. Diyor ki: “Yaşantımız, hayallerimizin ete kemiğe bürünmüş halidir.” İnsan ne düşünüyor ne hayal ediyorsa onu yaşıyor. Kimse bu hayattan istediği dışında bir şey almaz. Hayat herkese eşit mesafededir ve yine herkese sadece ve sadece istediğini verir. Önemli olan bu hayattan ne istediğini bilebilmektir. Dil ile istemek başka bir şeydir; kalp ile istemek başkadır. Dil ile söylenen uçup gider, kalp ile istenen ise hayat defterine yazılır. Doğru zaman geldiğinde ise hayatımıza dâhil edilir.

Herkes istediği şeye kavuşmak için çalışır çabalar ve ya istediğini ya da ona yakın olanı elde eder. Bazılarımız ise sadece hayal kurmuş olmak için veya laf olsun diye ister. Aklına ne gelirse benim de olsun, onu da istiyorum, bunu da istiyorum mantığı ile hareket eder. Elbette her insanın bir kapasitesi vardır. 1 ton yük taşıma kapasitesi olan bir kamyonete siz 3 ton yük yüklerseniz yolda kalırsınız. O kamyonet o kadar çok yükü taşıyabilecek kapasiteye göre üretilmemiştir. Aynı kamyonette olduğu gibi insanda da bir kapasite vardır ve bu taşıma kapasitesi artmadan da hayattan istedikleri ve elde edebilecekleri sınırlı kalacaktır.

“Hayal Kurma Hastalığı Size Bulaşmasın!”

Bazılarımız hayal dünyasında yaşar bazılarımız hayallerinin gerçeğe dönüştüğü dünyada.

Bazılarımız korkularını büyütür bazılarımız geleceğe umut eker

Sen, hayallerinin başkasının gerçeği olmasını istemiyorsan;

Hedeflerini belirle,

Hayal et,

Elinden gelenin daima daha fazlasını yap.

Yap ki; “Hayallerin arkandan el sallamasın!”

Diğer Makaleler

Menü