Yeni Yıl Yeni Umutlar…

Yeni Yıl Yeni Umutlar…

“Bir İnsan Umutları ve Hayalleri Olduğu Sürece Yaşayabilir”

Her yılbaşı olduğu gibi birçoğumuz tarafından bu yılda yeni beklentilerin, hedeflerin, istek ve dileklerin liste halini aldığı bir 365 gün başlıyor. Her yıl kimileri için hüzün kimileri için ise sevinci temsil eder; ancak her iki kısım da yeni yıldan beklentiler içinde. Bu beklentiler insan olmanın kuralıdır. Bir insan; ancak umutları ve hayalleri olduğu sürece yaşayabilir. İnsana yaşam enerjisi veren şeyin adıdır: Umut ve hayal. Mutlaka çok şey istemek hakkımız ya da kararında istek ve dileklerde bulunmak. Bazen söylendiğimiz, kızdığımız hatta isyan ettiğimiz dönemler de olmuyor değil. Ne kadar söylensek daha fazla emek harcasak da sonuç değişmemekte biz olduğumuz yerde saymak durumunda kalmışızdır.

Unutulmaması gereken bir şey var ki o da; hayat herkese istediğini verir. Biz hayattan ne istersek hayat bize onu verir. İstemek; ama gerçekte ne istediğini bilmektir önemli olan. İnsan bazen dilde başka, kalpte başka, ruhta başka şey ister. Bu üçlünün aynı istekte buluştuğu kişiler her istediğini elde edebilir. Kendi içinde uyumsuzluk yaşayan birine hayat da uyumsuz davranır. Ona ne istediğini öğrenene kadar tecrübeler yaşatır. İnsan önce kendini tanımalı neyi, neden istediğini tam olarak öğrenmeli.

Kendini tanımayan birinin istekleri ona zarar verebileceği için hayat kişiye merhametli davranır ve korumaya alır. Ancak neyin neden olduğunu bilmeyen istek sahibi neden istediklerim olmuyor diye söylenir. Her şey doğru zamanda doğru kişiye verilir. Eğer biz istediklerimizi elde etmekte zorlanan biriysek kendimizi kontrol etme zamanı gelmiştir. Acaba nerede eksiğim var ya da yanlış yapıyorum ki istediklerimi elde edemiyorum? Bu soruların cevabı ve sonrasında izlenen yol istediklerimizi elde etmeye giden yoldur. Nereye gideceğini bilmeyenin, nereden gittiğinin bir önemi yoktur. Nereye gittiğini bilen kişi sonrasında nasıl gideceğini belirler ve nihayetinde istediği yere ulaşır. Bizler de öncelikle gerçekte neyi neden istediğimizi bilmeli, sonrasında bu istediğimizi nasıl elde edeceğimizi belirleyip büyük bir heyecan duyarak mutlu sona yürümeliyiz.

Umut ve Hayal

İnsan, umut ve hayal eder; ancak bazen umutları ve hayalleri hep kursağında kalır. Mutlu olmak için çıktığı yolda mutsuzluklar yaşamasına engel olamaz. Amacımız mutlu, güzel bir hayat yaşamaksa; elde edilebilecek hayaller kurmalıyız. Umutların de isteklerin de sınırı yoktur. Gerçek olan şudur ki elde edilebilecekler tamamen kişiye bağlıdır. İstiyorum der, yan gelip yatarsak ne istediğimizi ne de hayallerimizi elde edebiliriz. İstemek + İnanmak + Çalışmak = Başarıdır. İsteyecek, inanacak, çalışacak ve başaracağız. Yokuş çıkarken akıtılmayan ter inişte gözyaşı olarak akar. Bu söylemi her zaman hatırlamalı ve hayallerimizin peşinden yılmadan pes etmeden gitmeliyiz.

Bu yılbaşında yeni isteklerimiz ve hayallerimizi en güzel şekilde belirleyip 2015’e umutlarımızı canlı tutarak girelim. Yeni yılın tüm güzellikleri hayatımıza getirmesi dileğiyle. Sevgi – huzur – mutluluk – sağlık ve bolluk her daim bizlerle olsun.

İNSAN HAYALLERİ KADARDIR

Victor Hugo’nun Sefiller isimli eserinde söylediği çok güzel bir söz var. Diyor ki:“Yaşantımız, hayallerimizin ete kemiğe bürünmüş halidir.” İnsan ne düşünüyor ne hayal ediyorsa onu yaşıyor. Kimse bu hayattan istediği dışında bir şey almaz. Hayat herkese eşit mesafededir ve yine herkese sadece ve sadece istediğini verir. Önemli olan bu hayattan ne istediğini bilebilmektir. Dil ile istemek başka bir şeydir; kalp ile istemek başkadır. Dil ile söylenen uçup gider, kalp ile istenen ise hayat defterine yazılır. Doğru zaman geldiğinde ise hayatımıza dâhil edilir.

Herkes istediği şeye kavuşmak için çalışır çabalar ve ya istediğini ya da ona yakın olanı elde eder. Bazılarımız ise sadece hayal kurmuş olmak için veya laf olsun diye ister. Aklına ne gelirse benim de olsun, onu da istiyorum, bunu da istiyorum mantığı ile hareket eder. Elbette her insanın bir kapasitesi vardır. 1 ton yük taşıma kapasitesi olan bir kamyonete siz 3 ton yük yüklerseniz yolda kalırsınız. O kamyonet o kadar çok yükü taşıyabilecek kapasiteye göre üretilmemiştir. Aynı kamyonette olduğu gibi insanda da bir kapasite vardır ve bu taşıma kapasitesi artmadan da hayattan istedikleri ve elde edebilecekleri sınırlı kalacaktır.

Yeni Yıla Farklı Bir Merhaba Yeni Umutlar

Hayallerimizin bize uygun olması gerekir. Başkalarının hayalleri ile yaşamak başka bir şeydir, kendi hayallerinin peşinde koşmak başkadır. İnsan umutlarını gerçekleştirebilmek için kendi üzerine uyan hayaller kurmalıdır. Mutlaka kurulan hayaller büyük olabilir. Burada şu soruyu sormak durumundayız: “Ben bu hayali gerçekleştirecek enerji ve mücadele gücüne sahip miyim?” Eğer cevap evet ise, kişi istediği hayalin peşinden sonuna kadar yılmadan gitmeli ve sonunda elde etmelidir. Birçoğumuz yola çıkarken enerjimizin ya da mücadele gücümüzün yeterli olacağını düşünüyoruz. Yolda rastladığımız zorluklar hevesimizi kırıyor ve hayallerimizin peşinden koşmayı bırakıyoruz. İnsan neyi, neden istediğini bilmek durumundadır. Eğer biz neyi, neden istediğimizi bilmez isek elde edeceklerimiz bizi mutlu etmeyecektir.

Yeni bir yıla merhaba diyeceğiz. 2015 yılı için hepimizin farklı hayalleri ve umutları var. İstediklerimizin gerçekleşmesi için bu yıl biraz daha farkında hareket edelim. Neyi, neden ve ne zaman istediğimizi iyi belirleyelim. Bu istekleri elde ettiğimizde ne olacak? Bizi ve çevremizi nasıl etkileyecek? Biz ve çevremiz bu durumdan nasıl etkileneceğiz? Eğer her şey olumlu ise o zaman bu istekleri gerçekleştirebilmek için neler yapmalıyız? Geçen seneden farklı nasıl davranmalıyız? Bu sene hayatımıza neleri dâhil etmeli, neleri çıkartmalıyız? Ve en önemlisi enerjimizi ve mücadele gücümüzü her zaman nasıl yüksek tutacağız? Tüm bu sorulara vereceğimiz yanıtlar ve sonrasında hayatımıza dâhil etmemiz sonucunda istediklerimize bir adım daha yaklaşacağız.

Bazılarımız hayal dünyasında yaşar bazılarımız hayallerinin gerçeğe dönüştüğü dünyada.

Bazılarımız korkularını büyütür bazılarımız geleceğe umut eker

Sen, hayallerinin başkasının gerçeği olmasını istemiyorsan;

Hedeflerini belirle,

Hayal et,

Elinden gelenin daima daha fazlasını yap.

Yap ki; “Hayallerin arkandan el sallamasın!”

Yeni yılda tüm umutlarımızın – hayallerimizin – arzu ve isteklerimizin gerçekleşmesi dileğiyle, sevgi, huzur, sağlık, bolluk ve mutluluk her daim bizimle olsun.

Diğer Makaleler

Menü